Kolejne wyzwanie porządkowe. Tym razem poświęcone miejscom i rzeczom w domach, które sprząta się najrzadziej. Dziękuję Ci jeśli odpowiedziałaś na moje pytanie na FB o te właśnie miejsca. Na dobry początek roku postanowiłam, że zajmiemy się nieco mniej skomplikowanymi i drobnymi sprawami, a strychom, piwnicom i komórkom dedykuję specjalne wyzwanie w lutym.
Zasady tego wyzwania:
- 7 dni – 7 wyzwań porządkowych
- codziennie wykonujesz jedno z zadań, na którego realizację przeznaczasz ok. 30 minut (jeśli masz więcej czasu i taką potrzebę, nic nie stoi na przeszkodzie, by wydłużyć zadanie)
- początek wyzwania: 18. stycznia – koniec: 24. stycznia
- główne miejsce akcji: mój fanpage na FB
- jeśli masz ochotę, możesz podzielić się swoimi efektami ze mną lub na swoim blogu – użyj tagu #wyzwanieDobrzeZorganizowanej, na FB użyj @DobrzeZorganizowana a na Instagramie @dobrze.zorganizowana
Lista zadań:
dzień 1 – mop, szczotka i inne akcesoria do sprzątania
Skoro masz podjąć wraz ze mną wyzwanie porządkowe, warto zacząć od przygotowania odpowiednich akcesoriów. Kiedy ostatnio prałaś wkład do mopa, wymieniałaś gąbkę do mycia umywalki, czyściłaś szczotkę i szufelkę do zamiatania, szczotkę do mycia toalety czy prałaś ścierki do sprzątania? Jeśli dawno temu, to zrób to właśnie dzisiaj.
dzień 2 – góry szaf i szafek kuchennych
Te miejsca to chyba jedne z najczęściej pomijanych przy zwyczajowych porządkach. Przetrzyj góry szaf i regałów, które zwykle pomijasz przy ścieraniu kurzy. Umyj także góry/szczyty szafek kuchennych – brudzą się dość mocno od gotowania (zwłaszcza jeśli używasz kuchenki gazowej), dlatego możesz je zabezpieczyć gazetami czy arkuszami papieru – przy kolejnym sprzątaniu wystarczy je wymienić i przetrzeć kurz.
dzień 3 – auto i/lub garaż
Utrzymanie czystości w aucie to jedna z moich pięt achillesowych. Przyznaję się bez bicia, że nie sprzątam tam tak często, jakbym chciała. Co zatem zrobię? Przejrzę zawartość schowka i bagażnika, wyrzucę śmieci, wytrzepię dywaniki i wytrę kurze.
Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką garażu, możesz zająć się nim dzisiaj dodatkowo – wyrzuć śmieci i niepotrzebne rzeczy (tutaj czasami warto skonsultować się z partnerem, żeby przypadkiem nie wyrzucić czegoś jednak potrzebnego), a pozostałe poukładaj.
dzień 4 – pod łóżkiem/w łóżku
Odkurz i umyj podłogę pod łóżkiem. Znalezione pod łóżkiem rzeczy wyrzuć (jeśli to śmieci) lub odłóż na swoje miejsce. W miarę możliwości odsuń łóżko od ściany – za wezgłowiem także się kurzy. Gdy jesteś posiadaczką pojemnika pod łóżkiem, także tam zrób porządek. Jeśli masz więcej czasu możesz się także zająć np. rozkładaną sofą/kanapą w salonie
dzień 5 – lampy
Wyczyść wszystkie lampy w domu, zwłaszcza te wiszące i trudno dostępne na co dzień. W przypadku metalowych czy plastikowych abażurów wystarczy wilgotna ściereczka, przy materiałowych możesz posłużyć się odkurzaczem (na mniejszej mocy), szczotką do zbierania sierści czy szeroką taśmą do klejenia, a szklane lub kryształowe umyj przy pomocy wody z delikatnym detergentem.
Pamiętaj o uprzednim odłączeniu lampy od prądu
dzień 6 – drzwi, futryny, kontakty i włączniki
Wyczyść skrzydła drzwiowe i futryny drzwiowe, w tym górną część ościeżnicy. Nie zapomnij o drzwiach wejściowych. Przetrzyj także wszystkie kontakty i włączniki. Do mycia użyj miękką ściereczkę namoczoną w wodzie, unikaj materiałów i środków czyszczących, które mogą uszkodzić drzwi.
dzień 7 – laptop
Nie będę Cię namawiać na czyszczenie komputera z niepotrzebnych już plików (choć to czasami także jest potrzebne) czy rozkręcanie komputera i czyszczenie każdego z podzespołów (tutaj zaufałabym jednak fachowcom) – ale na usunięcie kurzu i różnych dziwnych okruszków w klawiaturze (ręka do góry kto nigdy niczego nie zjadł nad klawiaturą).
Przetrzyj ekran delikatną ściereczką z mikrofibry (ja mam taką specjalną do ekranów LCD). Wyczyść klawiaturę – weź pod uwagę powierzchnię klawiszy, jak i przestrzenie między nimi. By pozbyć się okruszków z klawiatury, odwróć ją do góry nogami i wytrzep z niej okruszki. Nie zapomnij o myszce.
Pamiętaj o wcześniejszym odłączeniu komputera od prądu.
Kto do mnie dołączy? Pierwsze zadanie już w poniedziałek
U mnie przydałby się jeszcze jeden dzień na przejrzenie biblioteczki 🙂 Ostatnio tylko dokładam do niej kolejne pozycje… Może warto byłoby pozbyć się z niej czegoś i zrobić miejsce na nowe lektury? Albo przypomnieć sobie o jakiejś książce do której już dawno nie zaglądałem…
Dawid
O, to też za mną chodzi – porządki w biblioteczce 🙂
Polecam, oczyściłam ostatnio jedną półkę, czuję się lżejsza:)
Madziu, z chęcią wzięłabym udział w Twoim wyzwaniu, ale pałeczkę sprzątania musiałam oddać swojemu M. – w ciąży mam teraz zalecanie leżenie i odpoczywanie.
Gratulacje! Panowie także mogą brać udział 🙂
Super pomysł, zapisuję się. Z wyjątkiem garażu i samochodu (to domena męża) wszystko jest do ogarnięcia. Zamiast tego zrobię porządek w szufladzie z „papierami”. Miłego sprzątania!
No i tego mi było trzeba… szczególnie jeśli chodzi o auto bo woła jego wnętrze o pomstę do nieba… 😉
Do tej listy dodam jeszcze moją pracownię, choć nie wiem, czy to ma sens, bo ilość farb, pędzli i innych materiałów rośnie w zaskakująco szybkim tempie. Chyba to jednak nie do ogarnięcia dla mnie, ale na pozostałe punkty się piszę 🙂
Troszkę się spóźniłam ale chętnie wezmę udział 🙂
Wyzwania? Lubię 🙂 I faktycznie wysprzątanie całego domu jest nie lada wyzwaniem, z którym jednak lubię podzielić się ze swoim mężem i dziećmi 🙂