Sypialnia to z założenia miejsce spokoju i relaksu. A jak bywa w rzeczywistości? Rano opuszczasz w pośpiechu dom, a w sypialni leżą ubrania, buty czy kosmetyki. Często sypialnia służy też do innych celów niż spanie, więc w konsekwencji na podłodze znajdują się ważne papiery, gazety, książki, szklanki, szpargały, sterty prania i tym podobne rzeczy. Bywa także, że sypialnia zamienia się w składzik „bo to część prywatna i nikt tam nie zagląda”. Takie otoczenie nie zachęca do wypoczynku.
Czego oczekuję od sypialni? Ma to być moja prywatna strefa, w której można się w pełni zrelaksować, dobrze wyspać i zapomnieć o całym świecie choć na kilka godzin. Wyobraź sobie miejsce, gdzie wszystko jest na swoim miejscu, nie ma porozrzucanych ubrań (czy to brudnych lub czystych) na podłodze albo krześle. Możesz bez przeszkód do niej wejść, zrelaksować się i spokojnie zasnąć.
Jak to osiągnąć? Oto kilka dobrych rozwiązań i nawyków, które pomogą Ci zorganizować Twoją sypialnię
CODZIENNE ŚCIELENIE ŁÓŻKA
Mała rzecz, która odgrywa jednak dość istotną rolę. Jeśli pościelisz łóżko (które zajmuje z reguły największą przestrzeń w sypialni), sprawisz, że cały pokój natychmiast będzie wyglądał schludniej. Z reguły nie zajmie Ci to więcej niż 1-2 minuty. Coś małego na dobry początek dnia.
SYPIALNIA TYLKO DO SPANIA
Sypialnia powinna służyć tylko do spania. Staraj się zatem, by nie wstawiać tam biurka ani całego domowego biura. To sprawi, że zamiast spokoju i relaksu, będziesz czuć potrzebę ciągłej pracy. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia postaraj się w jakikolwiek sposób odgrodzić miejsce do pracy od strefy spania, tak by go nie widzieć z łóżka. Może to być na przykład parawan lub ażurowy regał. Warto rozważyć także urządzenie kącika do pracy zamykanego w szafie.
PORZĄDEK NA STOLIKU NOCNYM
Będziesz o wiele bardziej wypoczęta, jeśli nie będziesz widzieć z łóżka bałaganu lub koniecznej do wykonania pracy. Zadbaj zatem o porządek na stoliku nocnym i staraj się, by trzymać tam tylko niezbędne rzeczy – aktualnie czytaną książkę, zegarek/budzik/komórkę, lampkę nocną i ewentualnie szklankę z wodą. Więcej o stoliku nocnym pisałam tutaj
POŚCIEL NA ZMIANĘ
Miej zawsze pod ręką komplet pościeli na zmianę. Zdarzają się różne sytuacje wymagające nagłej zmiany bielizny pościelowej – wylany na pościel właśnie pity napój, choroba wyciskająca z nas siódme poty, różne wypadki zdarzające się szczególnie małym dzieciom. Ważne zatem jest, by mieć nieopodal komplet czystej pościeli. Nieopodal, czyli w miejscu do którego łatwo sięgnąć i wziąć potrzebną rzecz – bieliźniarka, komoda, szafa, garderoba itp. By ułatwić sobie przechowywanie rozważ schowanie danego kompletu pościeli w przynależącej do niego poszewce na poduszkę.
ZORGANIZOWANA SZAFA
Jeśli w sypialni znajdują się także twoje ubrania, pomyśl o organizacji szafy, tak by bez problemu wszystko znaleźć. Nie ma nic gorszego niż otworzyć szafę lub szuflady i znaleźć tam nieporządek – efektem będzie jeszcze większy bałagan, kiedy będziesz szukać rzeczy, które są Ci potrzebne danego dnia, a Ty sama będziesz zirytowana i raczej mniej skłonna do utrzymania porządku w całej sypialni.
WYKORZYSTANIE DOSTĘPNEJ PRZESTRZENI
Jestem za tym, żeby znaleźć w domu inne miejsce do składowania przedmiotów niż sypialnia. Czasami jest to jednak niemożliwe – wykorzystaj wówczas do przechowywania pojemniki lub szuflady, które można wsunąć pod łóżko lub kosze, które można postawić na szafie. Rozważ łóżko z wbudowanymi szufladami lub miejscem do przechowywania. To dobre miejsce na przechowywanie sezonowych ubrań, dodatkowej pościeli czy koców.
OKNA
Zastanów się nad oprawą okien. Czy preferujesz, kiedy budzi Cię słońce czy wolisz spać w zaciemnionym pomieszczeniu? A może pracujesz na zmiany i potrzebujesz zablokować dostęp światła słonecznego, by móc się wyspać w ciągu dnia? Dobranie odpowiednich zasłon lub rolet umożliwi Ci właściwy i optymalny odpoczynek.
OSOBISTE AKCENTY
Minimalizm i porządek swoją drogą, warto jednak zadbać o osobisty wystrój sypialni – dodaj kilka osobistych akcentów, które są zarówno funkcjonalne, jak i piękne – to Cię zrelaksuje. Sypialnia to Twoja przestrzeń.
Świetne pomysły – dzięki! Niestety nie mam osobnej sypialni, bo salon pełni u mnie rolę sypialni i biura. Także ścielenie jest niezbędne! Mam tak, że gdy tylko pościelę moją rozkładaną sofę, od raz chce się zaczynać dobry dzień.
Nie rozumiem dlaczego na twoim blogu tak mało pojawia się własnoręcznie zrobionych zdjęć. Chętnie zobaczyłabym jak wygląda twój dom. Myślę, że do czytelniczek bardziej przemówi to, jak organizacja, o której piszesz wygląda u ciebie. Wszystko tu to zdjęcia skopiowane z wystylizowanych magazynów.
Zdjęcia naszego nowego mieszkania pojawiają się w miarę postępu prac. Mieszkamy dopiero od 4 miesięcy i jeszcze nie wszystko jest urządzone i zorganizowane do końca, by móc to pokazywać na blogu. W poprzednich latach pojawiało się dość dużo zdjęć różnorodnych rozwiązań organizacyjnych z naszego starego mieszkania – wystarczy poszukać. A zdjęcia z magazynów pojawiają się, by zobrazować rozwiązania organizacyjne, o których piszę – nie jestem w stanie wszystkich wdrożyć do naszego życia, a być może niektóre przydadzą się moim Czytelniczkom
Piękna sypialnia, choć wydaje mi się że ciut za mało światła do wnętrza wpada, ale może mam błędne odczucia.
Świetne porady. Zgadzam się, że pościelenie łóżka to taki element zajmujący mało czasu, a wprowadzający do sypialni ład i porządek 🙂
Pościelenie łózka to pewnie maksymalnie 2-3 minuty (aż z ciekawości kiedyś zmierzę czas ;)), choć raz natknęłam się na filmik, gdzie jednej pani zajęło to prawie 10 minut (ale robiła jakieś dziwne manewry z prześcieradłami i narzutami)
Dodałabym jeszcze: postaw choćby niewielki kwiatek, będzie przyjemniej. I miej zawsze na wyciągnięcie ręki swoje ulubione książki, by móc je w łóżku czytać 😉
Dobre rady 🙂
Niby takie proste rady, a cieszą:) Jestem przed organizacją swojego nowego mieszkania, więc ten wpis jest dla mnie bardzo przydatny:) Muszę bardziej poszperać na Twoim blogu:)
Witaj na blogu i miłego buszowania 🙂
Sypialnia służy nie tylko do spania 😛 ale zgadzam się powinna być dobrze zorganizowana i posprzątana, żeby było miło i nic nas nie rozpraszało 😉 Idę pościelić łóżko :]
🙂
Świetne rady. Mam nadzieję, że już niedługo mi się przydadzą przy urządzaniu własnej, oddzielnej sypialni.
Niestety nie mam oddzielnej sypialni. Jest ona moim celem w najbliższym 10-leciu 🙂 Także ścielenie jest koniecznością 😉 Pozdrawiam 🙂
Jakie świetne inspiracje! Blogosfera to skarbnica 🙂
Przez przypadek trafiłam na twój blog i muszę (naprawdę muszę) Ci wyznać bardzo ważną rzecz, którą zauważyłam czytając twój blog. Jedyne słowo jakie mi się nasuwa to, że jest on GENIALNY!!!!!! Mimo iż przeczytałam 4 artykuły to nigdy nie widziałam takiej perfekcji i tego wykonania…….. Bardzo lubię tą stronkę i tak – moim marzeniem jest zorganizowany dom. Dziękuje i proszę o więcej takich artykułów. 🙂
Bardzo Ci dziękuję za te miłe słowa 🙂
To ja będę pesymistą. Nasza sypialnia jest równocześnie „pokojem rodziców” – śpimy tam, przechowujemy ubrania, magazynujemy dokumenty i wszystko co jest potrzebne… pokój ma 2 metry szerokości więc za wąsko, żeby podzielić na strefy, łóżko – to wersalka w której trzymamy, pościel do spania, koce itp, szafy do sufitu, w tym jedna klasyczna „ubraniowa” pozostałe to witrynki na książki itp…
Chciałbym więc zobaczyć jak wygląda Twoja sypialnia, jak na prawdę mieszkasz! Podobają mi się Twoje pomysły – wszystko fajnie, wszystko pięknie – pokaż jak to zrealizować w mieszkaniu M-ileś tam. Tego mi brakuje u Ciebie (zresztą nie tylko u Ciebie) – żeby piękne pomysły przełożyć na trzy pokoje z kuchnią, żeby znaleźć miejsce na odkurzacz, który wyjmę, bez walczenia z ciuchami, czy komputer/laptop, który nie będę kładł na poduszce, albo stosy papierów, które nie będą pod stołem.
PS – ciekaw jestem, czy otrzymam odpowiedź 🙂
W każdym razie – gratuluję, bo pomysły są ciekawe i życzę rozwoju bloga 🙂
Jeśli chcesz zobaczyć, jak mieszkam, zerknij tutaj – https://www.dobrzezorganizowana.pl/blog/nasze-nowe-4-katy/ – pokazuję tutaj nasze mieszkanie i rozwiązania organizacyjne, które stosuję.
Co do małej ilości przestrzeni – to ostatnio pisałam o tym, jak sobie z tym poradzić https://www.dobrzezorganizowana.pl/kiedy-masz-malo-przestrzeni/
Dziękuję za odpowiedź.
Część wpisów już widziałem, ale dzięki bo nie trafiłem na „syntetyczne” zestawienie. Masz fajne mieszkanie, pełne ciekawych pomysłów. Pewnie będę mógł część wykorzystać. Z tego co widzę, tak na szybko, masz duże mieszkanie 70? 80m2? Mój, tzw duży pokój – największy w mieszkaniu ma ~16m2, tyle co Twoja sypialnia – moja sypialnia, o której pisałem – ma 8m2, spróbuj taką urządzić. Czytałem Twój post o „powiększaniu” przestrzeni… hm… ja mam już powiększoną 🙂 Sam robiłem meble – szafy czy witrynki mam do sufitu (tam gdzie są wysokie), pod łóżkiem mam tylko 2 cm przestrzeni – nic tam nie wcisnę…
Nie chodzi mi o licytowanie, kto ma trudniej 🙂 Szukam inspiracji, szukam pomysłów na porządek, na zorganizowanie, ale takich, które wpiszą i zmieszczą się w typowym M z lat 80 ubiegłego wieku, z kiszkowatymi przedpokojami, wąskimi kuchniami i malutkimi łazienkami, gdzie nie mieszczą się w jednym rzędzie pralka, wc, i umywalka – wisząca nad wanną.
Chyba, normalnie, zacznę pisać bloga….
Mieszkanie ma coś koło 88 metrów.
Skoro powiększyłeś przestrzeń maksymalnie, to może teraz pora na uporządkowanie i zminimalizowanie ilości posiadanych rzeczy – zadanie sobie pytania, czy wszystko to, co posiadam jest mi niezbędne do życia.
Porządek na stoliku nocnym to dla mnie kompletna abstrakcja. Zawsze mam tam upchany stos książek, kubki, a pomiędzy tym splątane słuchawki. 😀
Świetny tekst – wystarczy trzymać się kilku prostych założeń, by w sypialni zawsze panował porządek i ład, który sprzyja zdrowemu odpoczynkowi. Niestety, nie każdy jest w stanie utrzymać porządek obok łóżka, a higiena snu jest ważna i wpływa na jakość całego życia.