Czerwiec i połowa roku już na nami. Jestem już także w połowie rocznego wyzwania mój rok z Perfekcyjną Panią Domu. Przyznaję, ze gdzieś mi siadł już entuzjazm, ale się nie poddaję. Co zatem udało mi się dokonać w ostatnim miesiącu.
dekoracje z kwiatów
Kwiaty to najpiękniejsza ozdoba każdego domu niezależnie od tego, czy posadzimy je w doniczkach, czy skomponujemy bukiety z kwiatów ciętych.
Nie sposób się zgodzić, tylko co począć, kiedy potrafię uśmiercić nawet kaktusy i sukulenty, a budżet domowy nie pozwala na cotygodniowe wizyty w kwiaciarni.
Perfekcyjna Pani Domu zdradza jak wybrać kwiaty do domu – jakie gatunki są odporne na zaniedbania w pielęgnacji, jakie rośliny wybrać do salonu, sypialni, kuchni czy łazienki. Podaje także top 10 najpiękniejszych kwiatów doniczkowych (azalia indyjska, cyklamen, drzewko pomarańczowe, hoja, hortensja, kliwia, poinsecja, psianka, skrzydłokwiat oraz storczyk). Niektóre z nich musiałam wygooglać, bo nie miałam pojęcia, jak wyglądają.
PPD radzi także:
- jak sadzić kwiaty w doniczkach,
- jak je pielęgnować,
- jak robić domowe nawozy,
- jak dbać o kwiaty cięte,
- jak aranżować bukiety.
bezpieczny dom
Znajdziesz tutaj kilka porad, jak zabezpieczyć dom przed pożarem czy przed powodzią, co robić, gdy trzeba się ewakuować oraz jak stworzyć dom bezpieczny dla dziecka.
Myślę, że warto przytoczyć tych kilka wskazówek o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dziecka:
- ryzyko zadławienia – dokładnie odkurzaj i sprzątaj, nie zostawiaj na podłodze czy blatach żadnych małych przedmiotów typu igła, szpilka, moneta czy korale,
- ryzyko zatrucia – umieść apteczkę i środki czystości poza zasięgiem dziecka, sprawdź, czy nie masz w domu trujących roślin, jak kroton czy oleander,
- ryzyko oparzenia – nie zostawiaj gorących napojów ani czajnika elektrycznego na brzegu blatu lub stołu, na kominek i kuchenkę załóż specjalną osłonę,
- ryzyko urazu – zabezpiecz schody oraz ostre krawędzie mebli, włóż matę antypoślizgową do wanny (lub pod prysznic), zabezpiecz niestabilne, chwiejące się meble, żeby nie mogły się przewrócić,
- ryzyko przytrzaśnięcia – załóż blokady na drzwi i szuflady,
- ryzyko porażenia prądem – zabezpiecz gniazdka elektryczne,
- ryzyko uduszenia – schowaj wszystkie plastikowe torby, linki i sznury.
Od siebie bym dodała jeszcze klamki od okien i balkonów zamykane na kluczyk.
domowa apteczka i co się w niej powinno znaleźć:
- zestaw pierwszej pomocy: plastry z gazą, plastry samoprzylepne, gaza opatrunkowa, opaska opatrunkowa, bandaże, nożyczki, chusta trójkątna, antybiotyk w maści, środek do dezynfekcji rąk, instrukcja z zasadami pierwszej pomocy,
- leki: leki na choroby przewlekłe stosowane na co dzień, środki przeciwbólowe, leki antyalergiczne, środki przeciw świądowi, aspiryna, syrop na kaszel, leki wykrztuśne, środki udrażniające górne drogi oddechowe, środki przeciw przeziębieniu i grypie,, leki na ból gardła, leki obniżające gorączkę, środki przeciwbiegunkowe, pianka na oparzenia, termometr.
Przy okazji tego wyzwania przejrzałam swoje zbiory, stworzyłam listę zakupów i przy najbliższej wizycie w aptece uzupełnię domową apteczkę.
jak zorganizować babski dzień
Babska impreza to nie tylko plotki przy kawie albo winie, ale może przybrać także bardziej zorganizowaną formę – sesja fotograficzna, manicure party, wieczór wellness, przepowiadania przyszłości, fun cooking.
Chyba jednak jestem zwolenniczką tej mniej sformalizowanej wersji 😉
Plany na lipiec:
- dla domu – robimy remont!
- dla rodziny – jak spędzić (udane) wakacje z dziećmi?
- dla siebie – jak dobrze wyjść na wakacyjnym zdjęciu
Zostaw komentarz