Jak wygląda Twoja skrzynka mailowa? Czy jesteś w stanie łatwo odnaleźć potrzebne Ci informacje? Czy raczej toniesz w niezliczonych mailach, z których większość tylko niepotrzebnie zaśmieca Twoją skrzynkę. Jeśli Twoim marzeniem jest inbox zero, czyli pusta skrzynka odbiorcza – czytaj dalej. Podaję dzisiaj kilka prostych kroków, dzięki którym uporządkujesz swoją pocztę.
Jak uporządkować skrzynkę mailową
Stwórz swój system archiwizacji. Może to być prosty system – np. kilka pojedynczych folderów, np. „archiwum”, „ważne”, „odpowiedz”. Może być też bardziej rozbudowany, jak mój, gdzie na przykład każdy z subskrybowanych przeze mnie newsletterów ma swój osobny folder (a w zasadzie podfolder z foldera głównego „newslettery”). Ważne jest, by było łatwo Ci odnaleźć poszukiwany mail.
Skrupulatnie przejrzyj wszystkie maile i zdecyduj, co z nimi zrobić – wrzucić do odpowiedniego folderu, odpowiedzieć lub usunąć. Rozłóż to na codzienne 15-20-minutowe sesje – może i zajmie Ci to o wiele więcej czasu, ale nie będziesz mieć dość po jednym dnu pracy. Zawsze tez łatwiej znaleźć w codziennym życiu15 minut niż kilka godzin na porządki.
Wypisz się z nieczytanych newsletterów. Ja robię to w ten sposób, że przeglądam poszczególne maile i jeśli w kilku mailach pod rząd od tego samego nadawcy okazywało się, że ich treść mnie nie ciekawi i nie przynosi mi żadnej korzyści – wypisuję się z danej subskrypcji Możesz to także zrobić szybciej – korzystając z aplikacji unroll.me
Wprowadź zasadę 2 minut. Jeśli zajęcie się danym mailem – wysłanie, przeczytanie lub odpowiedź – zajmie Ci mniej niż 2 minuty – zrób to od razu.
Systematycznie porządkuj swoją skrzynkę, tak by już nie dopuścić do jej zabałaganienia. Ustal, kiedy będziesz zajmować się swoją skrzynką mailową – raz w tygodniu czy codziennie przed końcem pracy? Możesz to połączyć z tworzeniem kopii zapasowej.
Jak możesz sobie jeszcze pomóc?
- ustaw filtry, tak by wiadomości wpadały od razu do właściwych folderów
- usuń powiadomienia z social mediów – czy informacja o każdym nowym poście jest rzeczywiście konieczna?
PS. Mam też szybką metodę na inbox zero – tworzysz folder np. „zarchiwizowane maile” i przerzucasz tam całą zawartość skrzynki odbiorczej 😉
Trafne i przydatne wskazówki. Najfajniejsze w sprzątaniu skrzynki mailowej jest to, że jeśli poświęcimy trochę czasu na jedno porządne jej ogarnięcie, to możemy zapanować nad bałaganem na zawsze. Ja poświęciłam na takie porządki cały dzień – wypisywałam się z newsletterów, tworzyłam kolejne foldery i podfoldery, końca nie było widać… Ale dzięki temu i zasadzie Inbox Zero mam spokój i porządek już od ponad 3 lat 😀
Po sprzątaniu w laptopie czy w skrzynce mailowej zawsze jest mi tam trochę pusto 😛 I czasami czuję się tak, jakbym kupił nowy komputer. Na pewno skorzystam z Twoich rad, dzięki!
Staram się od razu odpisywać na maile. Jeśli tego nie zrobię, to na 99% zapomnę odpisać, bo mail zniknie mi w czeluściach skrzynki. Walczę o Inbox zero, ale bardzo rzadko mi to wychodzi. Mam stworzone filtry i foldery, ale przy braku systematyczności skrzynka znowu tonie w wiadomościach… No nic, trzeba próbować 🙂